
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Linear Hall Sensor |
| Output Current | 1.4 A |
| Output Type | Analog Voltage |
| Max Supply Voltage | 8 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Max Supply Current | 4 mA |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Sensing Range | ±80 mT |
Stock: 1892
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45226
Ext.Price$0.45226
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45226 | $0.45226 |
| 10 | $0.36240 | $3.62400 |
| 25 | $0.33248 | $8.31200 |
| 50 | $0.30503 | $15.25150 |
| 100 | $0.27985 | $27.98500 |
| 300 | $0.26846 | $80.53800 |
| 500 | $0.25754 | $128.77000 |
| 1000 | $0.24560 | $245.60000 |
